Kaktusářská soutěž Valašské Meziříčí 2001

Kaktusářství je na dnešní uspěchanou dobu poněkud výstřední koníček. Než ze semínka vyroste pořádný kaktus a posléze i vykvete, to chce pořádnou dávku trpělivosti. A právě tato vlastnost je dnes poměrně vzácná. Kaktusáři jsou podle představ ostatní veřejnosti pěkní morousi a samotáři, kteří se mazlí se svými chlupatými miláčky. To však není vůbec pravda! Mezi kaktusáře dnes patří vedle starších zkušených pěstitelů i mnoho mladých lidí okolo 30 let, a když se někde sejde pár takto postižených nadšenců, je o zábavu postaráno.
Část expozice zasypaná kamením, mammilarie byly ozdobeny semeníky a některé ještě dokonce kvetly.
Část expozice zasypaná kamením, mammilarie byly ozdobeny semeníky a některé ještě dokonce kvetly.

Nechyběly popisky rodů s několika informacemi o pěstování.
Nechyběly popisky rodů s několika informacemi o pěstování.
.
Děti ze školní družiny upoutaly kvítky mammillárie.
Děti ze školní družiny upoutaly kvítky mammillárie.
.
Prvňáček podepisující se do knihy návštěv.
Prvňáček podepisující se do knihy návštěv.
.
Na vyhlášení kaktusářské soutěže nepřišel nikdo zkrátka, každý si odnesl alespoň jednu rostlinku.
Na vyhlášení kaktusářské soutěže nepřišel nikdo zkrátka, každý si odnesl alespoň jednu rostlinku.
U nás ve Valašském Meziříčí však neexistuje klub dospělých kaktusářů a i proto DDM a Okresní vlastivědné muzeum Vsetín letos uspořádaly prodejní výstavu kaktusů a sukulentů v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Výstavní část nebyla zrovna z těch největších, ale zato jsme část kaktusů zasypali kamínky, abychom docílili přirozenější expozice imitující podmínky na nalezišti. Byly zde zastoupeny rody Thelocactus, Coryphantha, Astrophytum, Hamatocactus, Homalocephala, Lobivia, Lophophora, Notocactus, Gymnocalycium, Epithelantha, Echinocereus aj. Nejvíce však bylo kaktusů z rodu Mammillaria, které byly ozdobeny spoustou červených semeníků a některé měly dokonce ještě poslední podzimní kvítky. Na výstavu byly zapůjčeny také kristátní formy kaktusů ze sbírky pana Kotaly z Juřinky. Pro četné zájemce hlavně z řad školáků byly k dispozici přebytky mladých semenáčků, které jsme v rámci dětského kaktusářského kroužku vypěstovali. Velkou pomocnicí jak při instalaci tak při samotné výstavě mi byla především vedoucí přírodovědného oddělení DDM paní Eva Švidrnochová a členové dětského kaktusářského kroužku, zejména pak Iva Pobořilová, Karolína Palacká, Monika Bařinková, Petra Haratická a Alena Šuláková. Při propagaci výstavy jsme nezapomněli ani na rádio a požádali zdejší redakci rádia Apollo o spolupráci. Tam nám ochotně vyšli vstříc a několikrát uveřejnili "živou" pozvánku na výstavu. Dále zde také proběhla soutěž o kaktus Lobivia, který vyhrál posluchač rádia Apollo, jenž správně odpověděl na otázku: "Jak vznikl název rodu Lobivia?". Díky dobré propagaci a také díky tomu, že současně probíhala akce "Hravý zámek" jsme o návštěvníky neměli nouzi. Za týden, po který výstava probíhala, se přišlo podívat přes 1300 návštěvníků z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Souběžně s výstavou probíhala na základních školách ve Valašském Meziříčí a okolí soutěž "O kaktusech". Letos to bylo už počtvrté, co jsem navštívila osm zdejších škol. Díky sponzorskému daru pana Vaňury z firmy Reprotisk jsem mohla osobně rozdat dětem na 1200 letáků s touto soutěží. Vyhlášení proběhlo v poslední den výstavy kaktusů a sukulentů tj. 23.10. 2001 v zámku Kinských a zúčastnilo se ho okolo 200 dětí a několik rodičů. Každý účastník obdržel minimálně jeden kaktus či sukulent. Dále se losovalo o dvě knihy o kaktusech, 4 misky s kaktusy, 14 kaktusových pexes a dalších 20 kaktusů nebo sukulentů. Celkem tedy bylo rozdáno přes 220 kaktusů nebo sukulentů a delších 20 hodnotných cen.

V současné době jsou kaktusy řádně zazimovány ve sklepích DDM v novém areálu v bývalých kasárnách ve Valašském Meziříčí a já již připravuji další ročník soutěže "O kaktusech". Na jaro roku 2002 plánujeme také 2. ročník literární soutěže s názvem "Kaktusy v poezii a próze", kde opět nezůstane žádný účastník neodměněn. Každý týden se schází mladí zájemci na schůzkách v DDM, kde se učíme základní abecedě správného kaktusáře, jezdíme na výlety po kaktusových sbírkách, hrajeme různé soutěže, promítáme diapozitivy, vymýšlíme básničky a těšíme se na jaro, kdy začne nová sezóna. Uvažujeme o koupi výsevního aparátu, abychom mohli začít s výsevy už po Vánocích a do konce školního roku pak mohli pikýrovat semenáčky, které do podzimu pěkně zesílí. Jen jediné nám kazí radost, a to je nejistota, kam dáme své pichlavé miláčky příští rok. Dům dětí a mládeže ve Valašském Meziříčí se totiž letos konečně přestěhoval do nových prostor v bývalých kasárnách, kde však není zatím žádný skleník, bez kterého se kaktusaření neobejde.

Přední strana letáku s informacemi o vyhlášení soutěže.
Přední strana letáku s informacemi o vyhlášení soutěže.
.
Zadní strana letáku se soutěžními otázkami.
Zadní strana letáku se soutěžními otázkami.
.
Ta šťastnější ze dvou kamarádek si domů odnáší nádhernou knihu o kaktusech a sukulentech.
Ta šťastnější ze dvou kamarádek si domů odnáší nádhernou knihu o kaktusech a sukulentech.

Šťastní výherci losovaných cen (z kategorie starší žáci).
Šťastní výherci losovaných cen (z kategorie starší žáci).
Pan ředitel Mgr. Jiří Pernický nám sice přislíbil, že zajistí sponzora, který postaví nový skleník, ale znáte to, jak to dneska chodí! Budeme proto celou zimu držet našemu skvělému řediteli palce, aby se mu tento slib podařilo vyplnit a mladí kaktusáři ve Valašském Meziříčí tak nevyhynuli. Číslo účtu, na který můžete přispět na stavbu skleníku pro mladé kaktusáře, je: 4833-851/0100, var. symb. 1202, KS
0308, kontaktní telefon: 0651/622243. Za vaše příspěvky předem děkujeme.

Tabulka: přehled správných odpovědí kaktusářské soutěže 2001 ve Valašském Meziříčí (otázky byly vcelku těžké a poněkud záludné, a proto jsem považovala za úspěšné dosažení více než 6 bodů).

Ing. Věra Volná, Lešná 146, 756 41
Vedoucí kaktusářského kroužku v DDM Valašské Meziříčí


http://www.cactus.cz/