18. kaktusářské sympozium - Praha 2004
Hlavní stránka
Bohemia Cactus
Česky
English
Kontakt
Články
Seznam článků
Sympozium Praha 2004
Text
Vstupenka
Visačka
G. Vereš
Vereš & Štembera
G. Matuszewski
Odkazy

Poslední březnová sobota byla každoročně po dlouhá léta termínem konání první nadregionální kaktusářské akce v roce, kterou letos o měsíc předběhlo setkání v Jihlavě (pod názvem TAKYSYMPOZIUM).

Pražské sympozium je však první jarní akcí a jaro bylo letos na chování účastníků znát - mezi 8 - 9 hod., kdy probíhala prezentace, všichni nakupovali jako zběsilí. Také bylo co! 2,5 - 4 cm kvetoucí zástupci rodu Turbinicarpus po 30 Kč, nebo 4 cm Navajoa (Pediocactus) roubovaná na zimovzdorném echinocereusu za 90,- Kč (pan Halfar), stejně jako zajímavé sukulenty P. Pavelky a mnoha dalších.

Vstupné zůstalo na 60 Kč, jako v roce 2003, rovněž místo konání sympozia se nezměnilo, což je dobře, neboť je kousek od metra, což ocení zejména mimopražští, jako jsem byl třeba já. Pořadatelé zavedli jednu novinku - každý z účastníků obdržel papírovou cedulku se spínacím špendlíkem, na kterou si napsal své jméno a příjmení, popř. též název svého klubu. Byl to skvělý nápad, který umožnil vzájemně se lépe poznat.

Dopolední program začal přesně v 9:00 slavnostním zahájením, úvodní slovo přednesl Ing. Ivan Běťák, poté následovala přednáška Ing. Josefa Odehnala o Bolívii, Gabriela Vereše o mrazuvzdorných kaktusech a Mgr. Petra Pavelky o rodu Conophytum. V odpoledním bloku přednášek vystoupil pan Grzegorz Matuszewski z Polska - Coryphantha, Ing. Vlastimil Lukeš, který nám na digitálních fotografiích ukázal, že kaktusy mohou růst v Mexiku též jinak než se uvádí v literatuře (na vyprahlých místech mezi suchou vegetací), mezi různými bylinami a trávou takřka na zelené louce. Posledním lektorem byl Miloš Záruba, nadšený fotograf, který nás též zavedl do Mexika a jehož úžasné velkoformátové barevné fotografie byly v sále vystaveny po celou dobu sympozia.

Na sympoziu měl premiéru dlouho avizovaný CD-ROM autorů Romana Štarhy, Petra Pavelky a Jiřího Hoška s názvem "Rod Conophytum". Základ cédéčka sahá do doby před 4 lety, kdy bylo při výzkumné práci Romana Štarhy na Ostravské univerzitě pořízeno elektronovým mikroskopem mnoho snímků semen conophyt. Postupně byly do českého jazyka přeloženy dvě knihy - HAMMER/The Genus Conophytum + HAMMER, BARNHILL/Dumpling and His Wife, částečně publikované v ostravském časopisu Ostník. Dílo bylo postupně doplňováno materiály z jiných zdrojů, ale nikoli za účelem vydání cécéčka, nýbrž pro vlastní potřebu. K rozhodnutí vydat CD dospěli oba specialisté později, doplnili texty vlastními poznámkami, spojili se s Jiřím Hoškem, který se na vzniku CD podílel po technické stránce a výsledkem je instalační CD v českém jazyce v ceně 500 Kč.

Bohužel v objektu OÚ Prahy 8 zanikla restaurace, takže nebylo kde posedět u sklenky dobrého moku (ať již alko nebo nealko) a pohovořit s přáteli, což se, obávám, negativně projevilo na tom, že kolem poledne se část účastníků začala pomalu vytrácet. Ale to nic, příští rok jedu zase! A vy?

Petr Koupelka

http://www.cactus.cz