Mladí kaktusáři z Valašského Meziříčí opět v muzeu
Hlavní stránka
Bohemia Cactus
Česky
English
Kontakt
Články
Seznam článků
VALMEZ 2002
Text
Fotografie 1
Fotografie 2
Fotografie 3
Fotografie 4
Fotografie 5
Fotografie 6
Fotografie 7
Fotografie 8
Fotografie 9
Fotografie 10
Fotografie 11
Fotografie 12
Fotografie 13
Fotografie 14
Fotografie 15
Fotografie 16
Fotografie 17
Fotografie 18
Odkazy

Sešel se rok s rokem a v září 2002 opět začalo školní vyučování. Návrat do třídy se zrovna každému dítěti nelíbí, ale žákům základních škol ve Valašském Meziříčí jsme opět začátek školního roku zpestřili soutěží o kaktusech. Již pátý ročník proběhl podobně, jako ty předchozí. Každý zúčastněný si z vyhlášení přinesl domů minimálně jeden kaktus nebo sukulent. Dále se losovalo v každé kategorii o třicet věcných cen. První cenou byla opět velká kniha o kaktusech, časopisy, které nám daroval Ing. Ivan Běťák z pražského Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů, kaktusová pexesa a další kaktusy a sukulenty. Na 1200 letáků se soutěží o kaktusech nám opět bezplatně vytiskl pan Vaňura, majitel firmy Reprotisk ve Valašském Meziříčí. Osobně jsem je rozdala mezi děti ze zdejších osmi základních škol. Zpět se vrátilo okolo 250 letáků a asi 200 dětí přišlo na vyhlášení soutěže, které se konalo, stejně jako v roce 2001, v meziříčském zámku Kinských (24. 10. 2002). Přítomna byla také TV Beskyd, která následně uveřejnila krátký spot ve svém kulturním zpravodajství. Celkem bylo rozdáno přes 220 kaktusů nebo sukulentů a 60 dalších cen. Tentokrát byly děti v odpovědích daleko úspěšnější než v předcházejícím ročníku. Bylo to způsobeno buďto tím, že otázky nebyly tak záludné, nebo tím, že se děti více zajímaly o správné odpovědi a studovaly literaturu o kaktusech. Ráda bych věřila, že je to druhý případ. Bohužel je však z mého úhlu pohledu těžké říci, který z důvodů je pravdivější. V každém případě místo loňských dvou dětí s plným počtem 10 bodů jich bylo tentokrát již 23 a pouze 17 dětí mělo méně než pět správných odpovědí (v roce 2001 to bylo 33 z 219).

Současně také, stejně jako předloni, probíhala v zámku Kinských výstava, na které se představily děti z kaktusářského kroužku se svými výpěstky (22. 10. až 27. 10. 2002). Expozice byla tentokrát bohužel v jiné místnosti, neskýtala tolik místa ani světla, takže nevyniklo těch posledních pár podzimních kvítků, které se na rostlinách ještě objevily. Zato část výstavní plochy, která byla zasypána kamínky (imitující přírodní stanoviště), se opět neminula úspěchem. Vstupné bylo dobrovolné, proto je počet návštěvníků nutno pouze odhadovat. Výstavu tedy navštívilo během šesti dnů přibližně 900 návštěvníků z Valašského Meziříčí a okolí. Je to o něco méně než v roce 2001, kdy současně probíhala akce Hravý zámek, na niž přišlo mnohem více lidí. Někteří z nich rozšířili řady návštěvníků, aniž by přišli záměrně na naši výstavu kaktusů a sukulentů. Po výstavě jsme kaktusy opět odvezli do domu dětí a mládeže, kde byly zazimovány v nevytápěném skladu. Do kroužku kaktusářů chodí letos třináct dětí (tři chlapci a deset dívek), čtyři z nich již čtvrtým rokem. Po výstavě, která nám dala mnoho práce a starostí, ale i radost a možnost popovídat si o našich miláčcích s podobně postiženými nadšenci, jsme měli poněkud klidnější období. Seznamovali jsme nové členy kroužku se základy pěstování kaktusů a sukulentů.

Před Vánocemi proběhla další schůzka s dospělými kaktusáři z Valašského Meziříčí spojená s malou tombolou. Po Novém roce jsme opět využili výsevní zařízení zakoupené od pana Petružely z Vidče a nenechali jsme jej celé jaro zahálet. Bohužel jsme však své pichlavé miláčky loni ještě neměli ve skleníku, a tak bylo květů jen poskrovnu. Stavba skleníku stále vázne kvůli nedostatku financí, ale doufáme, že letos již budeme moct naše kaktusy přestěhovat do nového kaktusového skleníku.Tak nám držte palce, ať se všechny naše kaktusové sny vyplní.

Ing. Věra Volná
Kunovice 210, 756 44, p. Loučka

http://www.cactus.cz